Haberler

BAŞKAN ALHAN'dan MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

14.05.2015

 "Recep ayının 27. Gecesi olan ( 15 Mayıs 2015 Cuma' yı Cumartesi' ye bağlayan gece ), Peygamberimizin miraca çıkışının 1436. Sene-i devriyesini idrak etmiş olacağız.

Peygamberimiz, miraca götürülmeden önce çok sıkıntılı günler geçirmişti. Mekke müşriklerinin baskısı artmış, yeni Müslüman olanlara işkence had safhaya çıkmış, Peygamber Efendimiz (a.s.) kısa aralıklarla amcası Ebu Talib'i, sonra da eşi Hz. Hatice'yi kaybetmişti. Bu sıkıntılı ortamda teselli ve hüznü paylaşması gerekenler, aksine hakarete varan baskılarını artırmışlardı. Sıkıntılı ortamdan biraz da olsa kurtulmak için Taife gitmiş orada taşlanarak geri çevrilmiş, hüzün içinde Mekke'ye geri dönmüştü. Yüce Allah, işte böyle bir ortamda Habibini teselli etmek ve gayb âlemini göstermek için Peygamberimizi huzuruna davet etti" dedi.
Koçer, "İSRA, Hz. Peygamber'in, hicretten yaklaşık bir buçuk sene evvel, Receb Ayının 27. gecesinde Mekke'de Mescidi Haram'dan alınarak, Burak denilen bir vasıta ile Kudüs'teki Mescidi Aksa'ya götürülmesidir. MİRAÇ ise bu kudsi yolculuğun Mescidi Aksa'dan itibaren Cebrail (as) in eşliğinde göklere ve Sidretül Münteha'ya kadar devam etmesidir.
Bu seyahat ve ulvi yolculuk, Allah Resulünden başka hiçbir Peygambere nasip olmamıştır. Kuran'da şöyle buyrulmuştur: "Kulunu bir gece, ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye Mescidi haramdan, çevresini mübarek kıldığımız Mescidi aksaya götüren Allah, bütün noksanlıklardan münezzehtir."
Bu hadisenin bahsedildiği İsra suresinde şu mesajlar yer almaktadır: Allah'tan başkasına kulluk yapmayın, anne ve babanıza itaat edin, akraba ve ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunun, israf ve savurganlıktan uzak durun, rızık endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin, zinaya yaklaşmayın, cana kıymayın, yetim malı yemeyin, ölçü ve tartıyı tam yapın, hakkında kesin bilgi sahibi olmadığınız şeyin peşine düşmeyin, yeryüzünde kibirlenerek yürümeyin" diyerek mesajını şu şekilde sürdürdü:
"Miraçta, peygamberimiz (as)'a ümmeti için; Allah'a şirk koşmadan ölenin cennete gireceği; Bakara suresinin son iki ayeti ve günde beş vakit namaz hediyesi verilmiştir. Miraç, Allah'ın sonsuzluğuna, büyüklüğüne ve birliğine yapılan en görkemli şahitliktir. Miraç'ı hatırlamak ve anmak, günde beş kez namaz ile kapısını çaldığımız Allah'ın sonsuz merhametine yeniden ulaşma dileğidir. Mü'minin miracı namazdır. Allah'a en yakın olduğumuz an da secde anıdır.
Bu duygularla dünyada yaşayan bütün Müslümanların kutlu Miraç kandilini tebrik ediyor, bu kandilin İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, dünyada yaşanan acı ve göz yaşının yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasına vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum."dedi.

« Tüm Haberler

HABERLER

 
 

SOSYAL HİZMETLER